למה קשה לנו להגיד לא?

מכירים את התחושה שאתם לא מוכנים לעשות משהו כיוון שזה מנוגד לערכים שלכם או לאני מאמין שלכם ואתם עושים את זה כי לא נעים, כי זה לא יפה להגיד לא?

כשהייתי קטנה סבתא נהגה לקרוא לי "דובון לא לא". וככה במהלך השנים עד כשבגרתי,הפנמתי שלהגיד "לא" זה דבר רע ולא בסדר.

המון פעמים מרוב שלפעמים אנחנו מפחדים להיות "דובון לא לא" אנחנו הופכים להיות "דובון כן כן"!

אנחנו מתאמצים ללא הרף לרצות את האחר ומוותרים על הערכים והצרכים שלנו מתוך הפחד שלא יקבלו אותנו ומגיעים למצב שבו בסוף אנחנו לא נמצאים עבור עצמינו !

המצב הזה יכול להיות מאוד מתסכל, החוויה הזאת של לאבד את עצמינו ולא למצוא.

איך זה קרה? למה זה קורה לי?

הבעיה הזאת המון פעמים נוצרת כאשר הילד מפנים בתוך החוויה הפנימית שלו שאסור להגיד לא, שזה מסוכן ולא טוב, שזה יכול לפגוע באחר, שהאחר ינזק, שהוא אינו ראוי לאהבה במידה והוא אומר לא.

מה שקורה מתוך כך שהילד גדל ויוצא לעולם וממשיך לקחת את התובנות הללו לעולם המבוגרים.

אותו ילד, כבוגר מסתובב עדיין עם אותה ההתניה שאומרת שכאשר הוא בעצם שם גבולות ושומר על הערכים, הצרכים והרצונות שלו, הוא לא יהיה נאהב !

ולכן מבחינתו גם כבוגר, בהרגשה הפנימית העמוקה, לשים גבולות שווה לסכנת חיים.

אז מה אפשרי לעשות?

1.להבין מה עושה לכם טוב – המון פעמים יש פחד לעצור ולהתבונן  בצרכים והרצונות שלנו, כי אם נעצור בעצם נבין שאולי אנחנו לא באמת יודעים מהם…. זה נכון שזה לא תמיד פשוט, במיוחד לאחר תקופה ארוכה שבה לא התחברנו לצרכים שלנו, להבין ולדעת מה עושה לך טוב, אך זה שווה בדיקה.  אפשרי לכתוב את הרצונות והצרכים על דף, לשבת מול בן/בת הזוג או חבר/ה טובה או כל דרך אחרת שתעזור לך להתחבר.

 

2.להיזכר במה שהיה עוזר לנו בילדות להתחבר לעצמינו – אם זה לדוגמא ללכת לטבע, לשמוע מוזיקה, לכתוב, לצייר, המון פעמים בעזרת חיבור לפעולות שאהבנו ושחיברו אותנו בילדות לעצמינו, ניתן להתחבר גם היום כבוגרים ומתוך כך להגיע שוב למרכז שלנו ולהתקדם קדימה ומתוך כך פחות לרצות את האחר.

 

3.סביבה בטוחה –תנסו לבדוק ולהתנסות בהתנהגות חדשה עבוריכם שבה תביאו יותר מעצמיכם בסביבה הבטוחה לכם. סביבה הבטוחה לכם הינה סביבה שבה אתם מרגישים בה בנוח יותר ממקומות אחרים, נניח הורים, חבר/ה טובים או דמות סמכות בחייכם.

2016-12-27T22:29:53+00:00 27 בדצמבר, 2016|בלוג|0 תגובות

השאר תגובה